BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

informacje

Zmarł wilamowski poeta

W dniu 10 lipca zmarł w wieku 84 lat wybitny znawca języka wilamowskiego, miłośnik kultury i poeta piszący wiersze i piosenki w języku wilamowskim - Józef Gara.

Józef Gara należał  do ostatniego pokolenia ludzi wychowanych w tradycyjnej kulturze wilamowskiej.

Myśl utrwalenia języka wilamowskiego w formie wierszy i piosenek rodziła się w umyśle Józefa Gary od dawna. Wiedząc, że zna świetnie ten język, dziennikarze, miłośnicy i badacze  dawnych zwyczajów z kraju i zagranicy często prosili pana Józefa, aby  zaprezentował jego brzmienie. W ostatnich latach swojego życia stwierdził, że najpiękniej w języku wilamowskim zabrzmią obrazy dawnego, przemijającego świata, który w rzeczywistej lub wyimaginowanej formie sam sobie stworzył. Idea ta zrodziła się z tęsknoty za latami młodości, która zaowocowała najpierw wierszami, a później piosenkami zebranymi w publikacjach wydanych własnym nakładem oraz przy wsparciu M-GOK.

Wraz z odejściem pana Józefa Gary tradycyjna kultura Wilamowic poniosła wielką stratę.

Źródło: UG Wilamowicedodano: 2013-07-12 | autor: Region
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.088 sek.