BestwinaBielsko-BiałaBuczkowiceCzechowice-DziedziceJasienicaJaworzeKozyPorąbkaSzczyrkWilamowiceWilkowice
Strona główna

warto wiedziec

Skąd pozyskać pozyskać środki na założenie własnej działalności?

Na to pytanie uczestniczki i uczestnicy projektu „Praca na start” uzyskali odpowiedź, podczas Warsztatów z Przedsiębiorczości, które miały miejsce w Bielsku-Białej.

Funkcjonując na rynku pracy można poszukiwać różnych ścieżek kariery zawodowej, jedną z nich jest własna działalność gospodarcza.

Obecnie w Polsce mamy kilka źródeł pozyskania kapitału na własny biznes najpopularniejszym z nich jest dotacja z Urzędu Pracy, która może być skierowana do młodych bezrobotnych osób. W chwili obecnej Urzędy Pracy w woj. śląskim posiadają spore środki przeznaczone na wsparcie osób, które chcą otworzyć własny biznes. Kwota o jaką można się ubiegać to max. 20 000,00zł. Prawdopodobnie kolejne środki na wsparcie bezrobotnych osób do 30 roku życia zostaną uruchomione już w czerwcu tego roku, kiedy w całym województwie ruszy projekt „Kierunek Przedsiębiorczość”. W ramach planowanych działań powstanie 1240 mikrofirm z czego min. 248 to firmy, które zostaną założone przez młodych ludzi do 30 roku życia. Obecnie w Ministerstwie Pracy i Polityki Społecznej trwają konsultacje społeczne nowelizacji ustawy, w której przewiduje się likwidację dotacji na własny biznes w zamian za możliwość udzielania niskooprocentowanych pożyczek. To ważna informacja dla tych którzy planują ze skorzystania z tej formy wsparcia w przyszłym roku.

Wsparcie finansowe z Urzędów Pracy to nie wszystko. Już od 15 kwietnia 2013 roku ruszy konkurs w ramach programu PROW „Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw" dla tych, którzy mieszkają na terenie wiejskim i planują założenie firmy na tym właśnie terenie. W zależności od liczby utworzonych nowych miejsc pracy młodzi przedsiębiorcy mogą otrzymać do 300 tys. złotych. Tworząc jedno nowe miejsce pracy mogą uzyskać do 100 tys. zł, dwa stanowiska do 200 tys. zł, a tworząc trzy i więcej miejsc pracy mogą otrzymać do 300 tys. zł wsparcia. Agencja dofinansuje do 50% poniesionych kosztów na inwestycje związane ze stworzeniem nowych miejsc pracy. Więcej informacji na ten temat można uzyskać na stronie: www.arimr.gov.pl.

Żeby zaistnieć na rynku trzeba się wyróżnić na tle konkurencji, trzeba umieć wykorzystać swoją wyobraźnię, kreatywność i innowacyjność. Dla tych, którzy mają pomysł na wdrożenie innowacyjnych rozwiązań w Internecie Polska Agencja Przedsiębiorczości uruchomiła w tym roku 3 konkursy w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjne Gospodarka poddziałanie 8.1 tzw.  E-sługa. Pierwszy konkurs już za nami, ale 6 maja odbędzie się drugi, a 8 lipca trzeci i ostatni w tym roku nabór na innowacyjne projekty internetowe. Do pozyskania wchodzę w grę niebagatelne środki bo aż 560 tyś zł dla osób do 27 roku życia i 480 tyś zł dla osób powyżej tego wieku. Wsparcie stanowi odpowiednio 80% lub 70% wszystkich kosztów, zatem jest o co powalczyć. Więcej informacji na stronie: www.parp.gov.pl

Oprócz determinacji, kreatywności i wsparcia finansowego dobrze jest mieć wspólnika, który pomoże w rozwinięciu naszej koncepcji biznesowej. Takim partnerem mogą być fundusze Ventures Capital jak i prywatny inwestor tzw. Anioł Biznesu. To dzięki Aniołom czy przedstawicielom VC młodzi przedsiębiorcy szybko nabywają wprawy w podejmowaniu strategicznych biznesowych decyzji oraz wkraczają w środowisko bogate w wartościowe kontakty. W naszym wojewódźtwie też działa sieć takich aniołów (Śląska Sieć Aniołów Biznesu Silban), dlatego warto dowiedzieć się w jakie branże inwestują teraz tak zrzeszeni przedsiębiorcy.

Jeśli nasz pomysł na biznes w początkowej fazie zależy prze wszystkim od zaangażowania, a nie od wsparcia finansowego warto zastanowić się czy nie warto skorzystać z Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, który ma też swoją siedzibę przy Akademii Techniczno-Humanistyczna w Bielsku-Białej.  Dzięki AIP możemy oficjalnie podpisywać umowy z klientami, świadczyć usługi, sprzedawać produkty, a to wszystko w ramach tzw. „pionu AIP”, który możemy już założyć za jedyne 250 zł miesięcznie. Co więcej pion możemy tworzyć na zasadzie „spółki na próbę”, którą możemy tworzyć z naszym wspólnikiem za dodatkowe 50zł od każdego, który dołączy do takiego przedsięwzięcia. Jeśli nasz pomysł będzie intensywnie się rozwijał to dzięki funduszowi Seed Capital, który funkcjonuje w ramach AIP możemy liczyć na wsparcie w wysokości 100 000 zł w zamian za 15% udziałów w spółce, która zostanie utworzona. Mówi się, że AIP rozpocznie wyszukiwanie takich pomysłów już pod koniec tego roku, może więc warto spróbować tej formy działalności na start? Jedno jest pewne, wymyślając kolejne pomysły na biznes bez wdrażania ich w życie nigdy nie nabędziemy tego co dla młodego przedsiębiorcy jest najważniejsze – doświadczenie, a AIP daje możliwość wypróbowania swoich sił bez większego ryzyka i zbędnych kosztów. 

            Niezależnie od tego w jakiej formie zamierzamy funkcjonować na rynku pracy ważne jest aby zadbać o własne kompetencje. Szkolenie w tym zakresie odbędzie się już w kwietniu, również w ramach projektu „Praca na start”. Szczegóły znajdziecie na stronie: www.praca-euro.pldodano: 2013-04-03 | autor: Radosław Knesz
 

   
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz zmienić ustawienia dotyczące Cookies w ustawieniach swojej przeglądarki internetowej. OK
Strona wygenerowana w 0.087 sek.